Bal üretiminde kayıplara tuzaklı önlem
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bal üretiminde kayıplara tuzaklı önlem

Çankırı Arıcılığını Geliştirme Projesi kapsamında polen tuzaklı kovan altlıkları düzenlenen törenle üreticilere dağıtıldı.

17 Aralık 2014 - 18:06

Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğü atölye binasında düzenlenen törende   Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır'ın  arıcılık ve bal üretiminin ülkemiz ve ilimizdeki durumu hakkında bilgi verdiği konuşmasında, ilimizdeki 14-18 kg bal üretiminin dünyadaki söz sahibi ülkelerin gerisinde kaldığını, ilimizde arıcıların%90 'ının sabit arıcılık yapmasının kovan başına üretimi düşürdüğünü söyledi.

 Polen Tuzaklı Kovan Altlığı Projesi hakkında bilgi veren Çakır, "Çankırı merkez ve ilçelerimizde uygulanan projenin  %50'si çiftçi tarafından, %50'si Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca karşılandı. Bu proje kapsamında her bir arıcımıza 12'şer adet olmak üzere toplam 160 arıcıya bin 920 adet polen tuzaklı kovan altlığı verilecek. Projenin toplam tutarı 72 bin  TL olup; bu tutarın 36 bin  TL'lik kısmı Bakanlığımızca, geri kalan 36 bin  TL'lik kısmı ise üreticiler tarafından karşılandı. Projeden Kızılırmak ilçemiz hariç Merkez ilçeyle birlikte 10 ilçemiz çiftçileri  faydalanmakta.

2013 yılı TÜİK verilerine göre 47bin 891 adet kovanımız mevcut. 2014 yılında ise kovan varlığımız yaklaşık % 20 artışla 58 bin  adet civarında olup; 2014 yılı bal üretimi 870 ton civarındadır" dedi.

 Vali Vahdettin Özcan, projenin önemine değindikten sonra Uluslararası Bal Yarışmasında 2. olan üretici İbrahim Meral'i kutlayarak, kendisinin balı Çankırı'da daha iyi tanıma fırsatı bulduğunu, arı sütü kullandığını söyledi.

 Tören üreticilere kovan altlıklarının dağıtımı ile sona erdi.

 

Bu haber 2000 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Teke: Farkındalık oluşturduk
Teke: Farkındalık oluşturduk
Tamam gibi
Tamam gibi