Büyük Başağa Deneci " İlkler yaşandı"
Reklam
Reklam
  • Reklam

Büyük Başağa Deneci " İlkler yaşandı"

Çankırı'nın yerelden evrensele uzanan en önemli değeri olan yaran kültürünün 2014-2015 sezonu yakılan ocaklarla sona erdi.

12 Nisan 2015 - 13:06

Ahi Yaran meclisinin  Büyük Başağası Recep Deneci sezonu gazetemize değerlendirdi.

            Deneci,“ Çankırı merkezde   bu yıl  7 yaran meclis ocağı yakıldı. Biz meclislere girdiğimizde bir ikililik gördük. Yaran meclislerinin  birbirlerine üstünlük sağlama çabalarına şahit olduk.  Yaranlarımız arasındaki kırgınlıklar son bulsun, yaranlar birbirine gidip gelsin, kültür farklılıkları olmasın istedik ve bu nedenle bir yemek tertipledik.  Yemeğe bütün başağaları  davet ettik. Aramızda kırgınlık olmadığından tamamı  katıldı. Hepsine teşekkür ederim.”  dedi. Deneci, birlik beraberlik yemeği ile  Yaran ocaklarının tarihinde bir ilkin gerçekleştiğini sözlerine ekledi.

            Deneci, 2014-2015 sezonunda bazı ilkler yaşandığını ifade ederek, “ Meclisimizin  esnaf ziyaretlerinde diğer baş ağalarımızın işyerleri  önüne giderek onları onore ettik, hep beraber başağa oyunu oynadık." dedi.

             Bu yılki ilklerden diğerinin  de küçük kardeşin ( Recep Deneci) büyük başağa, büyük kardeşin ( Ali Deneci)  küçük başağa olduğunu ifade eden Deneci,   böylece  yaran kültürünün yaşa değil makama olan saygıyı gösterdiğinin altını çizdi.

           

            "Bizde başağalık istenmez verilir. Ben önümüzdeki  dönem yaran meclisini bırakmayı veya  ara vermeyi düşünüyordum. Ancak, bu yıl yaşadığımız  birlik ve beraberliği gördükten sonra kararımı değiştirdim"  sözleri ile  yaşanan güzelliklerin içinde bulunmayı istediğini söyleyen Deneci, diğer farkındalığı  anlatırken " Biz  meclisimizde misafirleri uğurladıktan  sonra yaranlarımızın davalı ve davacı olduğu mahkeme kurarız. Yaran, kimsenin görmediği yerde yasak olan bir şey yaptığında o mahkeme kendisinden davacı olur. Bu şekilde kendisinden davacı olan yaran sayısı çoğaldı. Yaran meclislerinde unutulmaya yüz tutmuş bazı gelenekler vardı. Biz onları  da canlandırdık. Bunlardan en önemlisi mahkemede yaranlara cezalarını İAŞE şeklinde verdik. Yaran ağalarımızdan suç büyüklüğüne göre yardım paketi istiyor ,o paketleri yardıma muhtaç ailelere ulaştırıyoruz. Bu yardımları kimse bilmiyor.  Önceden belirlediğimiz  ihtiyaç sahibinin kapının önünü bırakıyoruz. ” ifadelerini kullandı.

            Deneci, yaran sezonunda yardımlarını esirgemeyen Vali  Vahdettin Özcan’a, Belediye Başkanı İrfan  Dinç’e ve emniyet mensuplarına teşekkür etti.

Bu haber 1418 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Teke: Farkındalık oluşturduk
Teke: Farkındalık oluşturduk
Tamam gibi
Tamam gibi