Kaya’nın heybesi dolu
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kaya'nın heybesi dolu

Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya , “ Biz Çankırı güzel konuşulsun, güzel temsil edilsin istiyoruz. Sevgi üzerine kurulu bir dünyam var benim. Önce insanları seviyoruz, sonra sayıyoruz. Ben kendimi sevmezsem insanları sevemem. Makam, mevki ve dünyevi şeyler ikinci planımda kalır. Önce insanlık... İnsanlık oturursa bir şeyler yapılabilir." dedi.

07 Mart 2015 - 17:28

            Gazetemizi ziyaret eden Kaya, Çankırı hakkında  projelerini anlatarak hayata geçirilmesinde ve tanıtılmasında destek istedi.

            Sosyal, kültürel vb sıra dışı etkinlikleri ile tanınan  Kaya,  Çankırı E Tipi Kapalı Cezaevinde hâkim ve savcılara öyle yemeği verdiğini, mahkûmların koğuşlarını gezdirdiğini, amacının mahkumların sosyal hayatları ve cezaevi personelinin hangi şartlarda çalıştığını  görmeleri  olduğunu   söyledi.

             Kaya , "Ben gittiğim her yerde ilkleri getirdim. Amacımız, hedefimiz var. Çankırı için bir şeyler yapmak istiyoruz. Şimdi Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdik, Cezaevinde bir tiyatro salonu yaptık. Açılışını en kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Mahkûmlar tiyatro oynayacaklar, bir eğitmen gelecek ,mahkûmlara ve infaz koruma memurlarına tiyatro öğretme sanatını öğretecek. İnfaz koruma memurları bunu öğrendikleri zaman gelen mahkûmlardan bir ekip kuracak. Devamlı gelen mahkûmlardan tiyatro ekibi olacak ve sahnemizde oynayacaklar.  Bu şekilde mahkûmların rehabilitasyonunu sağlayacağız. Tiyatro salonunda sosyal faaliyetlerimizi de yapacağız. Mahkumlar, dünya kadınlar günü, anneler günü, Çanakkale Şehitleri vb  günleri dolu dolu yaşayacak, kavga etmeye, şikâyet etmeye vakit bulamayacaklar. Psikologlarımızın programları var. Ama bizim yaptıklarımız daha cazip geliyor.  Cezaevi içerisine spor salonu ve halı saha yapıyoruz. Ben bir ilki daha gerçekleştiriyorum ve cezaevine sözleşmeli beden eğitimi öğretmeni alıyorum, mahkûmlara spor yaptıracak. İnşallah yakında başlatacağız. Yaptıracağımız spor salonunda;  halı sahada futbol, hentbol ve badminton spor dalını da bulunduracağız turnuvalar yaptıracağız. Bilardo ve langırt masasını mahkumların hizmetine sunacağız. "  diye konuştu.

             Sözlerine devam eden Kaya, "Benim başlatacağım bir diğer proje; 12-18 yaş arasındaki suça sürüklenmiş, suç işlemiş ya da suç işlemeye meyilli dediğimiz dezavantajlı çocuklarımıza yönelik proje.  Spor ve sanat önceliğimiz olacak. Ben bu konuda yerel basından destek bekliyorum."dedi.

Yapacağı  projelerin  toplumsal duyarlılığı olan projeler olduğunu, şahsi başarısı  olmayacağını vurgulayan  Kaya,  Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin  Çankırı'da  olimpiyat okulu açmayı planladığı müjdesini  verdi.  Çankırı’ya  gelme sözü aldığı  Devlet Tiyatrolarının  cezaevinde oyun oynamaları ardından  . Cezaevine gelen her oyunun  100. Yıl Kültür Merkezinde halka bedava sergileneceğini sözlerine ekledi.

 Samimi hava içinde geçen ziyarette, karşılıklı fikir  alışverişinin devamı dilendi.

.

 

Bu haber 1840 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gün sayıyor…
Gün sayıyor…
Teke: Farkındalık oluşturduk
Teke: Farkındalık oluşturduk