Tarihi Koca Meşe tükendi
Reklam
Reklam
  • Reklam

Tarihi Koca Meşe tükendi

Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi tanığı 500 yıllık ‘Koca Meşe’ kaderine terk edildi.

11 Mart 2015 - 17:29

            Yapraklı ilçesi Karacaözü köyündeki Koca Meşe ağacında çürüme belirtileri görülüyor.  2005 yılında anıt ağaç olarak tescil edilen 14 metre boyundaki "Koca Meşe" bakımsızlıktan canlılığını kaybetti. 

            2012 yılında Yapraklı Kaymakamlığı ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi ortaklığında başlatılan kurtarma çalışmasında, çürümeye Meşe Teke Böceği zararlısının neden olduğu tespit edilerek  ağacı kurtarma çalışmalarına başlandı. Bu çalışmalar da "Koca Meşe"yi kurtarmaya yetmedi. 12 metre boyunda, kapladığı alanı 250 metrekare olduğu ifade edilen meşenin taşıdığı özellikler şöyle: ''Saplı meşe, 30 ile 40 metre boy yapabilen 2 metre çapında, yaklaşık 500 yıl yaşayabilen bazı yörelerde ise bin yaşına kadar yaşayan ağaç türlerinden biri olup nesli tükenen ağaç türlerindendir. Ülkemizde 18 meşe türü var. Koca meşe de nesli tükenen ağaç türlerinden.”

            Köy muhtarı Recep Akbaş, “Çankırı'nın , Yapraklı ilçesine bağlı Karacaözü köyü Çankırı’ya 20 km mesafededir.  2011-2012 yıllarında koca meşe turist akınına uğruyordu. 2013-2014 yıllarında ağaç bakımsız kaldı. Herhangi bir ilaçlama ve işlem yapılmadığından ağaç şu anda kaderine terk edilmiş durumda . Korunmasını Kültür Bakanlığı

 

 yetkililerden önemle rica ediyorum. Bakım için daha önceleri geliyorlardı.  Ben göreve başlayalı 1 yıl oldu, kimse arayıp sormadı. 2012’de ‘Koca Meşe’ çiğdem festivali oldu,  bunun da devamını Valiliğimizden bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Bu haber 3126 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gün sayıyor…
Gün sayıyor…
Teke: Farkındalık oluşturduk
Teke: Farkındalık oluşturduk