ÇÜVAK sonun başında mı?
Reklam
Reklam
  • Reklam
İrfan Hoşafcıoğlu

İrfan Hoşafcıoğlu

ÇÜVAK sonun başında mı?

29 Mart 2016 - 17:53

   Çankırı Karatekin Üniversitesi Vakfı (ÇÜVAK) 2015 yılı mütevelli heyeti  olağan toplantısını geçtiğimiz günlerde   yaptı.

 Vakıf,  1995 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Nevzat Ayaz’ın öncülüğünde,  büyük heyecan ile kuruldu. Kuruluşunda başlıca amacı  Çankırı’ya üniversite kazandırmak olan Vakıf,    Üniversite kurulması ile heyecanını her geçen yıl kaybediyor gibi. Sanki  kullanma süresi geçmiş ilaç gibi  Vakıf da “ben görev süremi   tamamladım” havasında.

 Her mütevelli heyet toplantısı şehirde heyecan  yaratan , İstanbul’dan çok sayıda üyenin  iştiraki ile 50 ‘ye yakın katılımlı toplantı günleri gördük. Mütevelli heyete girmek için can atanlar yanında yönetim kuruluna girmenin kolay olmadığı vakıf nasıl oldu da 12 kişiye  kadar düşen mütevelli heyetle toplantı yapıyor? Ne hazindir ki,  son toplantıda 9 kişilik yönetim kurulundan sadece 2 kişi  vardı.  Yönetim Kurulu Başkanı Vali Vahdettin Özcan bile   ÇUVAK yerine aynı saatlerdeki  akaryakıt istasyonu açılışına katılmayı uygun buldu.

 Kuruluşu ile öğretim elemanları ve öğrencilerin projeler kapsamında her türlü bilimsel çalışma ve ulaşım giderlerini karşılama yanında öğrenci burslarına da   ağırlık veren   Vakıf’tan burs alan öğrenci sayısı 2010-2011 öğretim yılında 36’dan , 2011-2012’de 16 öğrenciye düşmüş,  2012-2013’te 40 öğrenciye yükselmiş, 2013-2014’te 66 ‘ya sıçramış, 2014-2015’te 30’a  düşen öğrenci sayısının  bu yıl 20’ye   düştüğünü hayretle öğreniyoruz. Burs verenleri kutlarken  bu sayının  Çankırı’ya hiç mi hiç yakışmadığı bir gerçek.

 Vakıf yönetim kurulu başkanlığının   valilerin omuzlarına yüklenmesi baştan yanlış.  Bu sivil iradenin işi olmalı.  Vakfı Üniversiteye devretme teşebbüsleri yasalar gereği mümkün olmayınca  yine valilerin omuzlarında kaldı ki durum ortada. Eski yönetime devam kararı alındı.

    Müspet ilime- bilime değer veren, vakfı    yük saymayıp  gönülden seven  , küçük- büyük  ekonomik güçleri  ateşleyecek    şehrin dinamiklerine ihtiyaç var.

Bizler  sahip çıkmaz, yüzümüze gözümüze bulaştırırsak  bu vakıf er geç  kapanır.

  O zaman  biz hangi yüzle “üniversite şehriyiz”  deriz...  

Bu yazı 12481 defa okunmuştur .

Son Yazılar