Bugun...


İrfan Hoşafcıoğlu


facebook-paylasNöbet değişimi
Tarih: 03-02-2016 17:39:00 Güncelleme: 03-02-2016 17:39:00


 Çankırı’nın da içinde bulunduğu   26.  Bölge Eczacılar Odası’na bağlı  Kastamonu merkez ilçede  nöbetçi eczane sayısı 2, cumartesi günleri  tamamı tam gün çalışırken,  Çankırı’da nöbetçi sayısı  tek olup,  cumartesi günleri çalışmaması  çelişki yaratıyor.  Aynı bölgedeki Karabük merkez ilçe de bizim gibi tek eczane nöbetçi  ve cumartesi günleri tatil.

 Kastamonu BÜYÜK  il diyebilirsiniz.    O zaman şapkayı önümüze koyup düşünelim.  Çankırı’nın yeri neresi, dünün ilçesi Karabük’ün yanı mı?  

  Çankırı merkezde 30 yıl önce eczane sayısı 5’i geçmez,   cumartesi günleri çalışmayıp tek eczane nöbet tutarken, bu gün sayıları 29 ‘a ulaşıp  yine tek eczane nöbet tutup, cumartesi günleri çalışmıyor.

 Ne değişti?

  Zihniyet dışında ne değişmedi ki? 

Teknolojik gelişmeye bağlı olarak internet eczacılığı  açılmadığına göre  , nüfusun 3’e katlandığı, şehrin enine- boyuna büyüdüğü günümüzde,    sayıları artan eczacıların yerinde sayması anlaşılır gibi değil.

R. Tayyip Erdoğan parkı dibinde oturan bir hasta ilaç almak  için Kırkevler Mahallesi’ndeki nöbetçi eczaneye  gitmek zorunda ,  tersine Kırkevler Mahallesinde oturan bir kişi de İtfaiye Müdürlüğü karşısındaki nöbetçi eczaneyi bulmak zorunda.  Nereden nereye...

 Nöbetçi eczanenin  yoğun hasta ve hasta yakını istilasına uğradığı saatlerde , hasta yakını veya hasta, hasta  psikolojisi ile sabırsızlanırken, eczacı bunalmakta, tartışmalara zemin oluşmakta.

 Bulunmayan  ilaç  ayrı konu.  İki  eczane nöbetçi  olduğunda   birinde   yoksa diğerinde bulma şansınız var.  Nöbetçi eczane   tekse, bu şansınız kaybolup, ne bulursanız almak veya  eczanelerin normal mesaiye geçmesini beklemek zorundasınız.

 Bir ördeği dahi  bulundurmayıp, ihtiyacı karşılamadıktan sonra  nöbetçi eczane olsan  ne yazar olmasan ne yazar.  Mesleğe ticari bakmayıp edilen yemine sadık kalmak lazım.

 Halk Sağlığı Müdürümüz  Uz. Dr. Murat Yılmaz yeni,   eczacılar odası başkanımız Özlem Öner  de yeni. İki yeni kafa kafaya verip bu işi bir düşünseler iyi ederler.

  Bu konu ayrı bir konu, ancak; cumartesi günleri hiç olmazsa yarım gün Çankırı  Devlet Hastanesi açık tutulmalı, bazı illerde olduğu gibi,   Özel Karatekin Hastanesinde olduğu gibi...  Hastanemiz  böylece hantal görüntüsünden kurtulmuş olur.Bu yazı 7987 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI