Bugun...


İrfan Hoşafcıoğlu


facebook-paylasSANSÜR!
Tarih: 07-02-2016 15:53:00 Güncelleme: 07-02-2016 15:53:00


Vali Vahdettin Özcan, “4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Disiplin Hükümleri” ile ilgili seminer verdi.

S. İnal Güzel Sanatlar Lisesi konferans salonunda verilen seminerde  Özcan’ın, “Kamu görevlileri sadece amirlerinden ve benden emir alır. Onun dışında hiçbir örgütten, farklı bir yapıdan emir alamaz” görüşünü bir kenara bıraktıktan sonra gelelim kendi alanımıza giren görüşüne.

 Vali Özcan “Kamu görevlileri gizli bilgileri paylaşamaz. Bu suçtur ve affı yoktur. Böylesi bir durumda gereği neyse yapılır.” sözleri ile korku salmış.

            Bilginin gizli olup olmadığına,   bilginin boyuna posuna kim karar verecek. Bunun bir terazisi var mı, varsa kimin elinde, nereye kadar gizli? Bana göre ulu orta dolaşan bilgi, size göre gizli veya tersi olabilir.

            Yıllar önce, aylardan ocak, İŞKUR il müdürünü makamında ziyaretimde, hadi ismini verelim,  kulakları çınlasın Dilaver Öztürk, söz döndü dolaştı bir önceki yıl kayıtlı işsiz sayısına geldi.

             Kaynak göstermeden,  her hangi bir yerici cümle kullanmadan yaptığım objektif haberle yer yerinden oynadı.   Vay!.. Sen misin haber yapan?  Yayın günü çalan işyeri telefonu karşısındaki İŞKUR İl Müdürü Dilaver Öztürk, panik içinde ağlamaklı sesle dönemin valisi Ali Haydar Öner’den işittiği “Nasıl yaparsın? Ben seni akıllı biri zannediyordum” vb açıp ağzını yumup gözünü sıraladığı ağır sözleri tekrarlayarak bana sitem etti.

             Öztürk’ü teskin etmeye çalışsam da faydasız... Vali Öner’i kızdıran “ iş arayan bana gelsin, işsizlik yok iş beğenmeme var ”  iddialarına karşılık işsiz sayısının açıklanması olmuş.

             Bu durumda kamu görevlilerinden bilgi alıp haber yapmak cesaret işi. Bazen öyle oluyor ki;  bırakın ses ve görüntü kaydını, elinizdeki kalemi- kâğıdı cebinize koyduran il müdürleri, görüntü dahi vermeyen kamu görevlisi oluyor.  Kamu görevlisi konuşmazsa o zaman haberin yerini lay... lay... lom! haberin alması kaçınılmaz.  Ne verdin ki, ne istiyorsun...

               Nerede kaldı; halkın haber alma özgürlüğü, bilgi edinme hakkı, haberin şeffalığı...

               Kızmayın bize...

                Kamu görevlileri  kendilerine göre ne kadar  haklıysa ,biz de haklıyız.

 

 

 

 Bu yazı 7928 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI