Tüneli bırak, Çankırı- Ankara yoluna bak!
Reklam
Reklam
  • Reklam
İrfan Hoşafcıoğlu

İrfan Hoşafcıoğlu

Tüneli bırak, Çankırı- Ankara yoluna bak!

22 Mayıs 2016 - 18:27

Milletvekili Hüseyin Filiz 16 Mayıs tarihinde TBMM’de yaptığı gündem dışı konuşmada , ‘’Çankırı’mızın iki ilçesine iki adet tünel yapılmaktadır. Geçtiğimiz ay Ulaştırma Bakanımız ile birlikte Ilgaz Tüneli ‘’Işık Göründü’’ törenine katıldık. Toplamda 11 km uzunluğundaki bu tünel 717 milyona mal olmakta ve 26 km Kastamonu ve 26 km Çankırı İnköy tarafına uzanmaktadır. Gerek sıcak asfalt çalışmaları ile gerekse viyadük, alt ve üst geçitleriyle Kastamonu ilini Çankırı’mıza ve Ankara’ya yarım saat yakınlaştırmaktadır. Bu tünel Çankırı’dan Kastamonu İnebolu Limanına yapılacak olan nakliyeyi ve turizmi canlı tutacaktır. Bir diğer tünelimiz ise Çerkeş Tünelimizdir. İhalesi yapıldı. 2.2 km uzunluğunda olan bu tünelimiz, çalışmalarımız bittiğinde Çerkeş ilçemizden bir güzergâh değişikliği olacak, Bartın ilimiz ve bazı ilçeleri, Karabük, Safranbolu, Sinop ilimiz ve bazı ilçeleri Gerede üzerinden Ankara’ya ulaşacak ve zamandan kazanacaklardır.”  dedi.

             

 Ilgaz ve Çerkeş tünellerinin ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacağı tartışılmaz gerçek.  Yapanları, sebep olanları kutluyorum. Ancak;  dağlar delinirken Çankırı – Ankara karayolunun ne zaman biteceğini sormadan edemiyorum.

             Tünellerden daha mı az önem taşıyor ki; yol çalışması bir türlü bitmeyip uzayıp gidiyor...

              Çankırı – Ankara yol çalışması 2002 yılında İl Özel İdaresi ve DSİ tarafından Çankırı Valiliği tarafından başlatılmıştı. Zamanın Valisi Halil Ulusoy, Kırkevler Devlet Hastanesi inşaat parasını yol çalışmasına aktarıldığı yönünde eleştirilmiş, risk alınmıştı.  Neden?  “Bir an önce bitsin!” diye.

             Çankırı yol çalışmalarından az çekmedi.    Bitmez tükenmez karayolu çalışmalarında az can vermedi. Bu gidişle daha çok canlar yanar.

              Umursamazlığı, sorumsuzluğu, bakanlar, milletvekilleri de mi görmüyor.  İnsanlar kör değil...  Yurdu  gezip gördükçe benzer  konfor arıyor, güvenlik arıyor,  bütün bunların Çankırı’da sağlanacağı günü hayal ederek sabrediyor....

             Siz tünellerle ne kadar öğünürseniz öğünün. Sizin yüzünüzü ağartacak Çankırı – Ankara karayolu.

Bu yazı 17270 defa okunmuştur .

Son Yazılar