Yakışmadı
Reklam
Reklam
  • Reklam
İrfan Hoşafcıoğlu

İrfan Hoşafcıoğlu

Yakışmadı

17 Mayıs 2016 - 07:33

Çankırı Karatekin Üniversitesi mezuniyet töreninde Öğrenci Konseyi Başkanı Adnan Taha Tuğrul’un kürsüden irticalen yaptığı veda konuşmasının bir bölümünde haddini aşması yer ve zamanlama olarak hiç yakışmadı.

 Tuğrul’un Çankırı Karatekin Üniversitesi facebook sayfasında videoda da yer alan konuşması şöyle:

“…Kampüsümüze geldiniz. Kampüsümüze girerken isterdik ki, bu kampüsün girişinde sizi daha güzel bir manzara karşılasın. Daha çok, daha anlamlı güzel binalar karşılasın. Buraları bizim rektör hocamız,  ben bunu birebir yanında olduğum için sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu gün belki benim de son konuşmam sizlerle.  Onun için bunları bilmeniz gerektiğinizi düşünüyorum. Üniversitemize yapılan bu binalarda, bu şehirde gerçekten vali ve belediye başkanı dışında rektörümüze yardım eden hiç kimse olmadı. Bunu canı gönülden söylüyorum. O, tek başına bizim için bir şeyler yapmaya savaşırken, siyasiler üniversite öğrencisinin seçim zamanında peşinde koşan, oy için bizim sırtımızı sıvazlayan siyasiler,  bugün hem yoklar, hem de bizim iyi binalarda olmamız için bizim rektörümüze hiçbir yardımda bulunmadılar. Buradan  da inşallah bundan sonra bu zamana kadar olmayan desteğin, bu mezunların görmediği desteğin, bu mezunların alınmadığı, bu mezunların anlayış gösterdiği bu desteklemesizliğin bundan sonra inşallah üniversitemize destek olarak dönmesini, seçim zamanlarında değil, her zaman, her an, her saniye siyasilerin, milletvekillerinin bizim yanımızda olmasını da tüm arkadaşlarım ve Çankırı Karatekin Üniversitesi adına siyasilerimizden de buradan rica ediyorum.”

 GENÇLİK HEYECANI

 Tuğrul’un, cılız da olsa alkış alan bu konuşmada öğrenci konseyi başkanı olarak 12 bin öğrencinin duygularını dile getirmesi en doğal hakkı.  Çünkü bunun için orada. Gençliğe güveniyoruz, onların özgür düşünceye sahip olmasından, fikirlerini açıklamasından da yanayız, ancak; bu konuşma zamanlama ve yer olarak törene gölge düşürdü.

 Tuğrul’un, bundan sonra siyasilerin yanlarında olması temennisinin altına herkes gibi biz de imzamızı atarız.   Ancak; Rektörü, Vali’yi, Belediye Başkanı’nı yatırımlara destek gösterip milletvekillerini köstek gibi göstermesi şehirde ikilik, bölünme, hizipleşme vb olduğu algısını oluşturmasını asla doğru bulmuyoruz.

 Yüzlerce kilometre mesafeden oğlu, kızı, kardeşi, yeğeninin mürüvvetini görmek için gelenlere ki; içlerinde ilk defa Çankırı’ya gelenler de vardır, onların zihninde Çankırı’yı siyasiler üzerinden suçlamasını yadırgadım doğrusu.

 Biz milletvekillerinin avukatı değiliz.  Ekmeğini yiyip suyunu içtiği, havasını teneffüs ettiği halde teşekkür etmediği Çankırı halkı adına düşünceleri doğru bile olsa zamanlamasına karşıyız.

Tuğrul, milletvekillerini kampüse davet eder, basını da çağırır, eteğindeki taşı dökebilir veya basın açıklaması ile milletvekilleri ile ilgili düşüncelerini paylaşabilir, onlara cevap hakkı doğurarak soruna çözüm bulabilirdi. Bunlar yapılmadan şikâyetini son güne bırakmasına, tören alanını miting alanına çevirmesine anlam veremedim.   

Bu yazı 13751 defa okunmuştur .

Son Yazılar