Çankırı ön sıralarda

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Ahmet Poyraz, 14. çağrı döneminin 11 mayısta başlayıp, 5 haziranda sona ereceğini, 14. çağrı döneminde süt hayvancılığı ile tavuk ve besicilik işletmelerine ekipman desteği verileceğini söyledi.


Çankırı ön  sıralarda

Poyraz, TKDK Çankırı İl Koordinatörlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında  çalışmalar hakkında bilgi verdi.

TKDK’nın 3 yıldır Çankırı’da hizmet verdiğinin altını çizen Poyraz, 13. Çağrı döneminde 170 proje aldıklarını, dosyalar üzerindeki incelemelerin devam ettiğini, 1-2 ay içerisinde sözleşme imzalamaya başlayacaklarını söyledi.

Bugüne kadar 100 milyon TL’lik yatırım tutarı olan proje aldıklarını, bunun 57 milyon TL’sinin hibe desteği olduğunu, 36 milyon TL’sinin ise faydalanıcıların hesabına geçtiğini vurgulayan Poyraz, 2014 yılında TKDK, kurulu 42 il içerisinde ödemeler bakımından   Çankırı'nın 11. sırada bulunduğunu  belirtti.

13. çağrı döneminde kırsal turizmde 3 proje aldıklarının altını çizen Poyraz, bunlarla da sözleşme imzalamayı umut ettiklerini, proje sayısı olarak ilk 10’da bulunduklarını ifade ederek, “Destek verdiğimiz projeleri 5 yıl süre ile denetliyoruz. Hibe desteğimiz yüzde 50-65 aralığında oluyor. Desteklerimiz KDV ve ÖTV’den muaftır” diye konuştu.

Poyraz, et tavukçuluğu ile ilgili 33 proje imzaladıklarını, TKDK kurulu iller arasında bu konuda da Çankırı'nın  2. sırada yer aldığını vurguladı.