DOĞRUYOL
Atatürk Anıtında başlayan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. Yıldönümü kutlamalarına Milli İrade Meydanı’nda devam edildi.
Törene Vali M. Fırat Taşolar, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, daire müdürleri, gaziler, STK ve siyasi parti temsilcileri, askeri erkân ile vatandaşlar katıldı.
Kutlama Vali M. Fırat Taşolar, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük ve Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’in halkın ve askerlerin bayramını kutlaması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’nın okunması ile başladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunması ardından Personel Üsteğmen Gökhan Kayhan günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.
Kayhan “Asil Türk Milleti, kahraman Türk ordusuyla birlikte, varlığını ve vatanına kastedenlere karşı 101 yıl önce bugün, kahramanlık ve şeref dolu tarihinden aldığı kudretle yeniden dirilerek topyekûn bir varoluş mücadelesi sonunda eşine az rastlanır zafer kazandı” dedi.
Kazanılan zaferi muhteşem kılan unsurun harbin kadın, çocuk, yaşlı demeden milletçe topyekûn bir savaş olarak icra edilmesi olduğunu belirten Kayhan “Bu zaferle Türk ulusunun son neferine kadar yok edilmedikçe Türk’ün istiklâlinin elinden alınamayacağı Türklerin yalnız askeriyle değil milletiyle topyekûn savaştıkları bir kere daha ispatlandı” şeklinde konuştu.
30 Ağustos Zaferi’nin Türk Ordusu’na “Silahlı Kuvvetler Günü” olarak armağan edildiğini vurgulayan Kayhan “Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin huzur ve bekasını sağlamak, bölgemizde ve dünyada sürekli barışın tesisine katkıda bulunmak için tarihinden ve milletinden aldığı güçle, modern harp silah ve teçhizatıyla, güçlü ve dinamik personeliyle, ulaştığı yüksek eğitim seviyesiyle, azimli ve kararlı komuta kademesiyle dostlarının ve ülkemizin güvencesi, düşmanlarının korkulu rüyası olmaya devam etmekte. Dünyanın sayılı askeri güçlerinden birisi olan silahlı kuvvetlerimiz her zaman, her yerde ve her şartta verilecek görevleri ifaya hazır” diye konuştu.
Kayhan Milli egemenlik, milli şuur ve tam bağımsızlık esasına dayanan, Atatürk İlkelerlerine bu güne kadar olduğu gibi gelecekte de Türk Silahlı Kuvvetlerine rehber olmaya devam edeceğini dile getirerek “Bu kutsal ve tarihi gün vesilesiyle ulusça başta Ulu önder Atatürk olmak üzere dava arkadaşları ve aziz şehitlerimiz ile ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hatıraları önünde bir kez daha saygıyla eğilip, şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.
Kutlama töreni Tnk. Asb. Kd. Çvş. Mahmut Enes Cömert tarafından “Bayrak” şiirinin okuması ile devam etti.
Kutlama töreninde İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Komando Bölük Komutanlığı askerlerinin silahlı gösterisi hayranlıkla izlendi.
Yüzleri boyalı askerlerin silahlı gösterisini izleyen vatandaşlar renkli sis bombaları eşliğinde uyum içindeki askerlerin gösterisini cep telefonlarına kayıta alırken, Türk askerinin ” Dosta güven düşmana korku “ saldığını bir kere daha görmekten mutlu oldu.
Dev Türk bayrağı ve Atatürk posteri taşıyan askerlerin Kara Harp Okulu Marşı eşliğinde resmi geçitinde vatandaşlar bayrağı ayakta alkışladı.
Muharip Gaziler Derneği ile Türkiye Harp Malülü , Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği üyelerinin geçit resmine yaya olarak katılması törene renk kattı.
Tören esnasında halkın cep telefonları ile töreni kayıt altına alma yarışları yanında tören sonunda askerlerin aileleri ile günü cep telefonlarında ölümsüzleştirmeleri dikkat çekti.
Tören sonunda Vali Taşolar görev alan personel ile tek tek tokalaşarak tebrik etti.
Tören alanından uzun süre ayrılamayan Vali Taşolar, vatandaşlar ile sohbet etti, sorunlarını dinledi, fotoğraf çektirme arzularını geri çevirmedi.(MEHMET ATEŞ)