Mustafa Kurt, yaşlılığa bağlı olarak tedavi gördüğü Çankırı Devlet Hastanesinde hayatını kaybetti.
97 yaşında hakkın rahmetine kavuşan merhum Mustafa Kurt’un cenazesi, dün yapımında bulunduğu Çankırı Merkez Bademlik Camiinde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazı ardından Sarıbaba Mezarlığında toprağa verildi.
Vatandaşlar, farklı bir gün yaşayan Bademlik Camii avlusunu erkenden doldurdu. Protokol camiye gelişlerinde merhum Kurt ailesi fertlerine başsağlığı diledi. Cenaze namazı öncesi camide Yasin- Şerif okunarak dualar edildi.
Namaz çıkışında cemaatin yerini almasından sonra İl Müftüsü Mehmet Şahin, Gazi Merhum Kurt’un kişiliğine ilişkin veciz bir konuşma yaptı. Konuşmayı asker tarafından Kurt’un biyografisinin okuması izledi.
Kurt’un cenaze törenine; Vali M. Fırat Taşolar, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Jandarma Komutanı Albay Yusuf Mutlu Genç, Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, daire müdürleri, gaziler, siyasi parti temsilcileri, bayanlar ve vatandaşlar katıldı.
Namaz sonrası Kurt’un Türk bayağına sarılı naaşı bir süre askerler tarafından omuzlarda taşındı.
Gazi Kurt’a Allah’tan rahmet, Kurt ailesi, gaziler ve dost ve akrabalarına baş sağlığı dileriz.
Mekânı Cennet olsun.
DOĞRUYOL
KORE GAZİSİ MUSTAFA KURT’UN
BİYOGRAFİSİ
1928 yılında Çankırı'nın Korgun ilçesi Maruf köyünde doğan Mustafa Kurt, üç yıllık eğitmenli köy ilkokulunu, Merkez Dutağaç köyünde okuyarak mezun oldu. 1949 yılında askere alındı. Trenle topluca Ankara'ya gitti, oradan dağıtım oldu. Çubuk ilçesine marangoz er olarak 230. Piyade Alayı İstihkâm Takımına duhul oldu. Üç aylık acemi eğitimi sonunda 229. Piyade Ordonatım Bölüğü’ne gitti. 1950'de Türk Tugayı ile Kore'ye hareket etti. 26 günde gemi ile Güney Kore Busan Limanına vardı. Oradan trenle Teaoü şehrine gitti. 10 gün içinde tüm elbiseler değiştirildi. Tugay, Amerikan 28.Tümen emrine verildi. 3 gün yolculuktan sonra Kunuri Harbine katıldı. Burada sol bacağından yaralandı. Uçakla Tokyo General Hastanesine yatırıldı. Üç ay tedavi gördükten sonra, gemi ile birliğine döndü. 1951 yılı sonlarında Değiştirme | Birliği gemisiyle 32 günde İzmir Basmane Limanına geldi. 1952 yılı Mayıs ayında Devlet Demir Yolları Zonguldak mevki Işıkveren İstasyonunda çalışmaya başladı. Değişik kademelerde 30 yıl çalışarak 1978 Ağustos'unda tren şefi olarak emekli oldu. Bademlik Cami'nin yapımımda emek verdi, fahri imamlık yaptı, cami derneğinde görev yapan Mustafa Kurt, 2013 yılında Çankırı Valiliği’nin koordinesiyle Kore'ye gitti. 2015 yılında Orman Bakanı’nın tensipleriyle 5 kişilik Kore Gazisi Kafilesiyle Güney Kore'nin Busan şehrindeki Ulusal Şehitlik ve Türk Şehitliğini ziyaret ederek dualarda bulundu. Şairlik yönü de olan Mustafa Kurt, her yıl “Gaziler Günü”nde, kendi yazdığı güzel şiirlerini okudu. Kurt, evli ve 8 çocuk, 18 torun sahibi olarak hayatını Çankırı merkezde tamamladı.
Şiirlerinden Bir Örnek:
MEHMETÇİK KORE’DE 1950
Kızıl Çinliler bizi çembere aldı
Türk askeri o gün gayet bunaldı
Erzak gelmez oldu ve susuz kaldı
Canından ümidini kesti Mehmetçik.
General Tahsin Yazıcı bir emir verdi
Celal Dora şanlı sancağı beline sardı
Allah!.. Allah!.. sesleri ile semalar doldu
Çemberi yardı çıktı Mehmetçik.
Şükür Mehmetçikler çıktı çemberden
Celal Dora şanlı sancağımızı dikti
Amerika Mehmetçiğe madalya taktı
Bize lâyık budur dedi Mehmetçik.
Kunuri'de Mak’artur 3 tümen Çinlinin olduğunu sezdi
Gazeteci Hikmet Feridun Es haberi Hürriyete yazdı
Sema Feridun Es şehitlerimizi gezdi
Kore dağlarında coştu Mehmetçik.
Kahraman yüzbaşım Kaya Aldoğan
İleri atılıp düşmanı boğan
Sonunda Allah’a etti teslimi can
Şehit olup uçtu gitti Mehmetçik.
Bir metre yirmi santim Çinli askerin irisi
Süngümüze dayanmıyor birisi
Lâkin sinek gibi çoktur sürüsü
Kırmakla bitmiyor dedi Mehmetçik.
Kore dağlarında ot kucak kucak
Mehmetçik ne bilsin ki böyle olacak
Yağmurun yerine kurşun yağacak
Kurşunu yardı çıktı Mehmetçik.