Batı Karadeniz Kalkınma Programı (BAKAP) çerçevesinde, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) desteği ile Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uygulanan “Çankırı Tarımsal Makine Parkuru Projesi“ kapsamında makine tanıtım programı gerçekleşti.
“FARKLI AÇI KAZANDIRDIK”
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Atölye Binasında saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın seslendirilmesiyle başlayan programın açış konuşmasını yapan İl Müdürü Dr. Hüseyin Düzgün, 240 bin ha tarım alanı ile bitkisel üretimin çoğu desenlerini içeren, muz, narenciye hariç tüm ürünlerin yetiştirildiği ve yetiştirilebileceği bir iklim, arazi, toprak yapısı ile Çankırı’nın kendi ölçeğinde önde gelen iller arasında olduğunu belirterek başladı.
Devletin tarımsal sulama üzerine yaptığı projelerle her ilçenin faydalanacağı baraj ve göletler tamamlandığında Çankırı’nın çok daha iyi noktalara geleceğini vurgulayan Düzgün “Tritikale üretiminde 5, çeltik üretiminde 6, Korunga yeşil otta 11, kavunda 8.sırada üretim yaparken, yaptığımız projeler nohut, mercimek, aspir, fiğ, yem bezelyesi, silajlık mısır gibi üretim dallarında da iyi seviyelere gelmekte. Hayvansal üretimde de 150 bin büyükbaş varlığı, 185 bin küçükbaş, 2,5 milyon kanatlı ve 56 bin arılı kovan varlığıyla öne çıkacak bir üretim içerisindeyiz” diye konuştu.
Çankırı’da mevcut tarımsal potansiyeli üretime ve kazanca dönüştürmek için gerek Bakanlık gerekse yerel kaynakları kullanarak ayni ve nakdi olarak en üst seviyede desteklemeye çalıştıklarını dile getirerek konuşmasını sürdüren Düzgün şunları söyledi:
“Üretim alanı olarak kayıtlı çiftçi ve üreticilerimize 260 milyon lira destek sağladık. Tüm bu desteklerin yanında ufuk açıcı, inovatif, yeni teknolojiyi tamıma ve kullanma adına gerek yerelde gerekse bakanlık düzeyinde özel projeler yapmaktayız. Bugün KUZKA’nın finanse ettiği bu proje ile çiftçilerimizi yenilikçi ve kolaylaştırıcı makine ekipmanları ile buluşturmuş olacağız. 6 milyon kaynak kullanılan bu projede; silaj paketleme makinesi gibi özellikli bireysel alımı zor olan makine yanında çiftçimizin daha önce kullanmadığı ama işini kolaylaştıran malçlama makinesi, dron gibi özel makineler de aldık. Çoğu ilde müdürlük bünyesinde bireysel talebe dönük makine kullanımına biz Müdürlük olarak farklı açı kazandırdık. Hem STK’laşmayı daha aktif hale getirme hem de bütçesi uygun olmayan STK’larımıza kaynak sağlama adına onlarla protokol yaparak makine kullanımını bizzat üretici, yetiştirici örgütlerine vererek işin içine sokmuş oluyoruz. Çiftçi kendi malı gibi kullanma kolaylığı kazanırken tek elden kullanım sayesinde malının kullanım ömründe uzama oluyor. Benzeri örnekleri Sığır Yetiştirici Birliğine, Koyun Birliğine kazandırdığımız proje sonuçlarına baktığımızda yüksek oranda fayda sağladığını görmekteyiz. Bugünkü törenle makinelerimizi de Ticaret Borsası, Süt Üreticileri Birliği ve Sebze Üretici Birliği ile protokol yaparak kullanıma sunacağız.”
Bundan sonra iki günü eşit kılmama adına benzer projelere devam edeceklerinin altını çizerek konuşmasını sürdüren Düzgün “Önümüzdeki günlerde 2.5 dönümlük çilek bahçesi kurulumu projeleri, çadır ağıl ahır projeleri, seyyar güneş enerji sistemi kullanım projeleri gibi özel projeleri Çankırılı yetiştiricilerimizle buluşturmaya devam edeceğiz” müjdesini verdi.
Düzgün, “Türkiye Yüzyılı” ruhuna uygun tarzda, millete hizmet etme aşklarını diri ve genç tutarak, özel şirket gibi çalışan, kamu ciddiyetini muhafaza eden kültürle donanmış tüm personelle çalışmaya devam edecekleri vizyonunu ortaya koyarak konuşmasını tamamladı.
“ÖNEMLİ BAŞLANGIÇ “
Proje destekçi kuruluşu KUZKA adına konuşan Genel Sekreter Av. Serkan Genç
“Projemizin 6 milyon liralık bütçesi var. Ajans olarak 4.5 milyon liralık destek sağlıyoruz. Bunu önemli bir başlangıç olarak görüyorum. Çünkü burada elde edeceğimiz başarılar ve güzel sonuçlar programın önümüzdeki yıllarda da devam etmesi ve sürdürülebilir olmasına katkı sağlayacak.” sözleri ile proje hakkında olumlu düşüncelerini paylaşan Genç, “Çankırı Tarım ve Orman İl Müdürlüğü gerçekten hızlı şekilde makine ekipman alımlarını gerçekleştirerek bu yılki tarım sezonuna yetiştirdi. En hızlı projemiz bu oldu. “ sözleri ile tarım ve Orman İl Müdürlüğü hakkında övgü dolu ifadeler kullandı.
“HAYATI CANLI TUTMAK”
Vali Abdullah Ayaz, son yıllarda dünyanın yaşadığı gelişmelerin tarımsal üretimin ne kadar hayati önem taşıdığına işaret ederek sözlerine başladı. Önümüzdeki yıllarda taşrada hayatı canlı tutmak, köylerimizdeki üretimin canlı kalmasını, çiftçilere taze kanların eklenmesi, gençlerin tarımsal üretim faaliyetlerine katılmasını sağlamak gerektiğinin önceliğimiz olduğu üzerinde duran Vali Ayaz, “5 yıllık dönemde kırsal kalkınmayla ilgili yapacağımız en önemli vazife yapacağımız destekler ve programlar vasıtasıyla muhakkak taşrada hayatın ve üretimin canlı kalması. Üretmezsek bir şekilde satın alacağız. İnsanımız et yemekten, süt içmekten, un ve unlu mamuller tüketmekten vazgeçmeyecek. Hem taşradaki üretim, hem köylülerimiz en büyük önceliğimiz.” sözleri ile tarım ve hayvancılığa vurgu yaptı.
Ayaz proje hakkında da şöyle konuştu “Güzel bir proje oldu. İnşallah çiftçilerimizin ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüzün yaptığı analiz sonunda ekipmanları kazandırmaya çalıştık. İlimizin tüm genelinde ekipmanlarımız en iyi şekilde kullanılacak.”
Vali Ayaz konuşmasının sonunda “Benim isteğim önümüzdeki süreçte tarım ve üretimle ilgili yapılabilecek ne varsa; her türlü fikre, düşünceye, eleştiriye, öneriye açık olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” kullandığı ifade ile üreticilerin önünü açması dikkat çekti.
PLAKET TÖRENİ
Tarımsal Makine Parkuru Tanıtım Töreninde, Ticaret Borsası Başkanı Erdal Aslan’a, Süt Üreticileri Birliği adına Davut Göktaş’a, Sebze Üreticileri Birliği adına Gıyasettin Gani’ye Vali Ayaz, Dr. Serkan Genç ve İl Müdürü Düzgün tarafından protokol teslimi yapıldı.
Tören, stant alanında kurulu makinelerin davetliler tarafından gezilerek yetkililerden bilgi alması ile sona erdi.
Çankırı’ya kazandırılan makinelerin adet ve fiyatları şöyle:
Dal ve Ağaç Parçalama Makinesi: 1 adet 185 bin lira
Katı Gübre Dağıtma Makinesi: 1 adet 350 bin lira
Mısır Silaj Makinesi: 2 adet 430 bin lira
Pnömatik Mibzer: 1 adet 140 bin lira
Sıkmalı Çayır Biçme Makinesi: 2 adet 350 bin lira
Silaj Balyalama Makinesi: 1 adet 3 milyon 85 bin lira
Drone: 2 adet 1 milyon 350 bin lira
Malç Naylonu Çekme Makinesi:1 adet 35 bin lira
Piton Döner Bacalı Salyangoz Fanlı İlaçlama Makinesi: 1 adet 135 bin lira.