DOĞRUYOL
İl Müftülüğü tarafından organize edilen Ankara 9. Kafile hacı adayları; dualar, tekbirler, Kur’an-ı kerim ve ilahilerle kutsal topraklara uğurlandı.
Şehir Otogarında düzenlenen uğurlama töreni duygusal anların yaşanmasına neden oldu.
153 hacı adayını uğurlama töreni Kur’an-ı Kerin tilaveti ile başladı. İlahiler ile devam eden programda İl Müftüsü Mehmet Şahin hacı adaylarına hitaben yaptığı konuşmada tavsiyelerde bulunurken yolculuğun menevi atmosferine vurgu yaptı, Çankırı ve ülkemiz en iyi şekilde temsil etmeleri yönünde tavsiyelerde bulundu.
Şahin şunları söyledi:
“Cenab-ı Hakkın lütfuyla size vermiş olduğu imkânları yine onun rızası için kullanmak ve ömrünüzde bir defa yapmak üzere hac ibadetini ifa etmek için sizleri uğurlamak için burada bulunuyoruz.
Şimdiden Cenab-ı Hakkın sağlık ve sıhhat içerisinde, kazasız, belasız, sıkıntısız, kedersiz gideceğiniz mukaddes beldelere, efendimiz Aleyhissselamın memleketinde ibadetinizi ifa edip tekrar yuvanıza, eşinizi, dostunuzu görmenizi Cenab-ı Haktan temenni ediyorum.
Sizler öncelikle Çankırı’mızı temsil edeceksiniz. İkinci sırada ülkemizi, aziz milletimizi temsil edeceksiniz. İnşallah burada yapmış olduğumuz seminerlerdeki istişareler ve anlatmış olduğumuz bilgiler doğrultusunda kafilenizde görevli hocalarımızın rehberliğinde inşallah bu ibadetinizi en güzel şekilde yapıp, Çankırı’mızı en güzel şekilde temsil edeceğinize gönülden inanıyorum.
Peygamber efendimizin bir hadisi şerifini sizlere hatırlatmak istiyorum. Efendimiz buyuruyor ki; “Hacılar ile umreciler hac ve umre yapmak üzere mukaddes beldelere gitmek isteyen herkes Allah’ın misafirleridir.” Şu anda sizler Allah’a misafir olmak üzere hazırlanıyorsunuz. Bu bilinç ve şuur içerisinde yola çıkıyorsunuz. İnşallah bu bilinç ve şuur içerisinde ibadetlerinizi yapacaksınız. Arafat yolculuğu yapacaksınız. Müzdelife’ye varacaksınız. Medine’de efendimizin huzuruna çıkıp ravzada onun şefaatini dileyeceksiniz. Cenab-ı Hak yapacağınız tüm ibadetlerinizi şimdiden kabul eylesin.
Hac ve umre ibadeti toplu yapılan ve ülkemizde değil başka ülkede ifa edilen bir ibadet. Oraya gitmeden ibadet ifa edilemiyor. Ama gideceğiniz, göreceğiniz manzara gerçekten hayatınızda hiç unutmayacağınız bir manzara ile karşılaşacaksınız. Dünyanın dört bir yanından renkleri, dilleri, ırkları farklı olan insanlarla omuz omuza, el ele, gönül gönüle tek bir hedefe, tek bir yöne tavaf edeceksiniz. Gönül birliği, hedef birliği, gaye birliği yapacaksınız. Orada hiç kimseyi hakir görmeden, küçümsemeden herkes ile gönül köprüsü kurarak, herkesin sanki birinin lisanını anlıyormuş gibi davranarak herkese kucak açmaya çalışalım. Aziz milletimizin, Çankırı’mızın güzel yüzünü orada da insanlara hissettirmeye çalışalım. Cenab-ı Hak sizlere ve tüm hacca giden kardeşlerimize sağlık, sıhhat içerisinde gidip, gelmeyi nasip eylesin.” dedi.
Şahin tarafından yapılan duayı izleyen ezanın okunması ardından hacı adayları Ankara’ya uğurlandı.
Uğurlama törenine Vali M. Fırat Taşolar, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, bazı kurum amirleri ile din görevlileri ve hacı adayı aileleri katıldı.
Vali Taşolar ve Başkan Esen hacı adayları ve ailelerinden oluşan mahşeri kalabalığın arasında dolaşarak adaylarla kucaklaşıp vedalaşırken, ailelerine de hacı adaylarına kavuşmalarının nasip olması temennisinde bulundular.
Kafile 42 gün sonra 21 Haziran günü yurda dönmeleri bekleniyor. (MEHMET ATEŞ)