DOĞRUYOL
Türkiye’nin istikbalini belirleyen Kurtuluş Savaşı’nda lojistik görevini başarı ile yürüten İstiklâl Yolunda önemli kavşakta yer alan, kadını ile erkeği ile kahramanlıkları dillere destan Kıyısın köyü halkı, dedelerinden miras topraklarda kahramanlıklarını yad ederek gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarını her ortam ve fırsatta değerlendiriyor.
Aynı gönül bağı taşıyan köy halkı, Ilgaz Kıyısın Köyü 1923 İstiklal Yolunu Yaşatma ve Kültür Derneği adı altında kurdukları dernekle çalışmalarını kurumsal yapı çatısı altında sürdürecek.
İstiklal Yolu kahramanlarından Şakir Ağa’nın torunu Ahmet Dildar başkanlığındaki dernekte, Mustafa Can başkan yardımcısı, Yeni Ali’nin torunu Ali Küçük başkan vekili, Ahmeto’nun torunu Fuat Haşim sekreter, Koca Çavuş’un torunu Muharrem Usta, Necmettin Uzun ile Şakir Ağa’nın torunu Azmi Aktaş üye olarak görev yapacak.
Gazetemizi ziyaret eden başkan Ahmet Dildar dernek çalışmaları hakkında
“Gelecek nesillere İstiklal Yolu ile ilgili yol gösterici olup, vatanın ne zor şartlarda kurulduğu, uğurda dökülen kan, verilen şehitleri unutturmamak düşüncesi ile derneği kurduk. Dernek ülkemize, Çankırı’mıza, Ilgaz’ımız ve köyümüze hayırlı olsun” dedi.
14 yıldır başarı ile gerçekleştirilen İstiklal Yolu Yürüyüşü’nü ilelebet sürdürmek, vatan sevgisi ruhunu genç nesillere aktararak yaşatmak için, dernek kurma ihtiyacı duyduklarını ifade eden Dildar, bu güne kadar yapılan İstiklal Yolu Yürüyüşlerine destek olan Çankırı Valilerine, Ilgaz Kaymakamlarına, Ilgaz jandarma Komutanlığına, Çankırı ve Ilgaz belediye başkanlarına, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne, Kıyısın köyü halkına ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti, bundan sonra da devam etmesini dileğinde bulundu. (MEHMET ATEŞ)