DOĞRUYOL
10-16 Mayıs Engelliler Haftası…
Hafta ile ilgili olarak Ahmet Yesevi Camii avlusunda İnci Taneleri Özel Eğitim Engelliler Derneği kermes açtı.
Yoğun çalışma içinde Doğruyol gazetesine zaman ayıran Dernek başkanı Hatice Barak ile yaptığımız samimi sohbette, özel gereksinimli bireylerin sadece bir hafta değil yıl boyunca hatırdan çıkarılmaması gerektiğini Barak’ın ağzından bir kez daha öğrendik.
Kermes ile hayırlı bir iş yapmanın, etkinliğin vatandaşlardan ve kamu görevlilerinden karşılık bulduğunu görmenin mutluluğu gözlerine yansıyan Barak’ın gönlünden geldiği gibi konuşması dikkat çekti,
, Dernek çalışması, özel gereksinimli bireyler ve onları bağırlarına basan ailelerinin duygu ve düşüncelerini, toplumdan beklentilerini Barak’ın ağzından aktarmak istedik.
Derneklerinin 5 yaşında olduğunu ifade eden Barak, “Engelli bireyi olan ailelerin, toplum baskısından bunalıp eve kapandıklarını, kabuklarına çekildiklerini gördüm. Bir arada olmamızın bize çok iyi geleceğini düşündüm. Derneği kurmadan önce bir senemiz arkadaşlarla toplanarak geçti, manevi olarak bir birimize destek olduk, birbirimizin yanında rahat olmaya başladık. Çocuklar da birbirleriyle arkadaşlık kurdu, sosyalleşti, öz güvenleri arttı. Önce hediye satışına başladık. Bunu Çankırı Çocukları Koruma Derneği Fatma Yıldırım (bir önceki dönem başkanı) ile birlikte yaptık. Satış yaptıkça baktık ki çocukların çok hoşuna gidiyor, toplumla iletişimleri artıyor, verdiğimiz ufak bir harçlık onlar için çok büyük anlam ifade ediyor, kendi paralarını kazandıkları için öz güvenleri artıyor, rahatlıyorlar.” dedi.
Bu seneki kermes düzenlemelerinin aynı gaye ile olduğunu kaydeden Barak, “Çocuklar satış yaparken sosyalleşip para kazanırken para hesabı yapıyor, konuşmayı geliştiriyor, alış veriş yaparak toplumla kaynaşıyor. Şu an çocuklar ne kadar mutlu ise ben de o kadar mutluyum. Sabahı zor ettik, hepimiz heyecanlıydık. Çok güzel oldu. Kermese herkesin katkısı oldu. Tüm anneler destek oldu, onlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum, hakları geçti. Bize destek olan başta sayın valimize, belediye başkanımıza ve eşlerine, dernek ile kurumlara, bize gönülden destek oldukları için teşekkür ederim. Bütün çocuklar onlar içinde dua ediyor, bu destek bize çalışma şevki verirken daha çok motive ediyor.” diye konuştu.
Babaları unutmayan Barak, “ Haklarını yemeyelim, onlar da destek oluyor, ama genel olarak toplumumuzda daha çok bu iş annelere düşüyor. Kardeşlerin de daha anlayışlı olmaları lazım, algılamaları lazım. Algılamak çok zor oluyor… Engellilerin kardeşleri de düşünülmeli.” ifadeleri ile paylaşıma dikkat çekti.
Derneklerinin toplumda kabullenildiğini, bir şeyler ürettikçe bakış açısının günden güne olumlu yönde değiştiğinin altını çizen Barak, “Bizim amacımız para alıp dağıtmak değil. Engelli olabiliriz, bu dünyanın sonu değil, herkesin başına da gelebilir, başka bir sıkıntı da gelebilir. Bizim için önemli olan engelli bireylerin normal insanlar gibi bütün haklarını özgürce yaşayabilmesi, haklarını kullanmaları.” diye savundu.
Barak şöyle devam etti:”Destek bekliyoruz… Bu para olarak algılanmamalı, bu işin kolay yolu. Önemli olan kabullenmek, gerçekten normal birey gibi davranılmak. Bizim çocuklarımız gereksiz yere pohpohlanmayı da sevmiyor. Acıma istemiyor, kendilerine normal insan gibi davranılmasını istiyor. Çocuklar kendilerine samimi yaklaşanı da, yapmacık yaklaşanı da çok iyi hissediyor.
Çankırı’da en büyük isteğimiz engelsiz yaşam merkezi. Bir kısım çocuklarımız kermese geldi ama gelemeyen çocuklarımız çok daha fazla. Ailelerinin saatlik de olsa çocuklarını bırakabileceği yer yok. Herkesin nefes aldığı sürece yapabileceği bir şey vardır. Anne hasta olsa çocuğunu bırakıp bir yere gidemez. Bazen insan kendi anne, baba, kardeşine bile derdini anlatamıyor. Ömür boyu zaten ona bakacak. Aileler bunu kabullenmiş ama onların da arada bir nefes almaya ihtiyacı var. En büyük sıkıntımız bu… Kurulalı 5 sene olan derneğimizin bir yeri yok. Bizim için önceliğimiz yaşam merkezi. Hayatım boyunca izlediğim yol ‘ İnanmak başarmanın yarısıdır.’ İnsan her zaman umutlu olup, güzel bakarak, olumlu düşünerek hayata devam etmeli.” anlamlı sözleri ile yetkililere mesaj gönderdi. (MEHMET ATEŞ)