DOĞRUYOL
Her geçen gün artan araç trafiği ile birlikte dikkatsiz ve tedbirsiz sürücülerin neden olduğu trafik kazaları can ve mal kaybına neden olmakta.
Vali M. Fırat Taşolar’ın odağına aldığı trafik kazalarının önlenmesine/azaltılmasın yönelik tedbirlerden biri daha hayata geçti.
Trafik kazaları nedenlerinden biri olan reflektör kullanımının yaygınlaşması ve reflektöre dikkat çekmek amacı ile Süleymanlı köyünde reflektör dağıtım töreni düzenlendi.
Vali Taşolar ve beraberindeki heyet köy girişinde köy muhtarı ve köy halkı tarafından karşılandı.
Vali Taşolar, alandaki traktörlerden birine reflektör takarak kampanyayı başlattı.
Taşolar konu ile ilgili olarak şunları söyledi:
“Umuyorum ki bu bir başlangıç olsun. Umut ediyorum ki hepimiz için trafik güvenliği anlamında önemli olduğunu düşünüyorum. Jandarmamızın koordinasyonunda TIR’larla ilgili farkındalık oluşturmaya çalışacağız. Biz inşallah ölümlü ve yaralamalı kazaların önüne geçeceğiz. “ sözleri ile kararlılığını ortaya koydu. Taşolar çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti.
YOK YERE HAYAT KAYBETTİKİl Jandarma Komutanı K. Albay Yusuf Mutlu Genç farkındalık yaratmak için böyle bir çalışmayı başlattıklarını vurgulayarak, “Bu konuda vatandaşımızın bilinçlenmesi çok önemli. Burada bulunan arkadaşların özellikle desteğini bekliyoruz. Traktöründe reflektörü olmayanların ikaz edilmesi gerekir. Geçen sene Yapraklı yolunda bir canımızı kaybettik. Traktör römorkuna gece bir araç arkadan çarptı. Bir kaç yüz liralık reflektörle kurtaracağımız bir hayatı yok yere kaybetmiş olduk. Muhtarlara ve köyün ileri gelenlerine çok önemli görev düşüyor. Tüm vatandaşlarımızı bilinçlendirip bunun insan hayatı ile ilgili mesele olduğunu anlatmamız çok önemli.” sözleri ile ihmalin cana mal olmaması için herkesi duyarlı olmaya davet etti.
ÜLKEMİZ DE ARTARAK DEVAM EDER
Etkinliğe katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin Düzgün, İl özel İdaresi’nin yapmış olduğu uygulamayı takdirle karşılayıp teşekkür ederek sözlerine başladı.
Düzgün şöyle devam etti: “Paydaşlarımız, sofralarımızı donatan insanların zarar görmemesi için önemli. Benim bir personelim şu an mahkemede. Böyle bir kazada maalesef sıkıntıya düştü, vefat oldu. Bir yandan mahkemesi sürüyor, bir yandan da bir kaybın acısı... Bu kadar önemli bir hususta yaptığınız işten dolayı şükranlarımızı arz ediyoruz. Bu kampanya dilerim İlimiz ve ülkemiz genelinde artarak devam eder. Çok basit ama önemli bu kampanyayı herkes uygular diye temenni ediyoruz. “ ifadeleri ile düşüncelerini paylaştı.
SANAYİ SİTESİ İLE İŞBİRLİĞİÇankırı Ziraat Odası Başkanı Nejat Gamzeli öneride bulunduğu konuşmasında “ Çankırı’da bunu programladık. Bütün çiftçilerimiz neredeyse römorklarını tazeledi. Sanayi Sitesinde römork yapanlarla bu işi organize etmemizin daha faydalı olacağını tahmin ediyorum. Sanayiden reflektörlü çıkarsalar daha iyi olur. “ dedi. Gamzeli’nin önerisinin uyugulanması yönünde çalışma başlatılması ortak görüş olarak değerlendirildi.
ÇOK ÖNEMLİ, ÇOK KIYMETLİ
İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Serdar Soydaş “Keşke daha fazlası elimizden gelebilse de yapabilsek. Çok önemli, çok kıymetli… Özellikle insan hayatı düşünüldüğünde iyi bir uygulama. Devamı da olur diye temenni ediyoruz. “ diye konuştu.
ŞİMDİ SAHİPLİYİZ
Köy muhtarı Orhan Akyol duygu ve düşüncelerini paylaşırken şu ifadeleri kullandı: “Çiftçilere değer verildiğini görmek bizleri mutlu ediyor. Biz çiftçiler bazı zaman sahipsiz kalıyoruz. Şimdi sahipli olduğumuz için verdiğiniz emirleri yerine getirmeye çalışacağız.” dedi.
Vali Taşolar ve beraberindekiler toplu fotoğraf çekiminin ardında köy konağından verilen ikrama katılarak halkla bol bol sohbet etti. (MEHMET ATEŞ)