DOĞRUYOL
“10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası” dolayısıyla Çankırı Yeşilay Şubesi’nin organizesiyle Yeşilay Gönüllü Gençler ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Goalball Takımı farkındalık maçı yaptı.
Gösteri maçının ikinci devresi, Vali M. Fırat Taşolar, Yeşilay Çankırı Şube Başkanı İsmail Özcan ve Memur-Sen Çankırı Şube Başkanı Ahmet Dönmez’den oluşan takım ile Gençlik ve Spor Goalbaal takımı arasında oynandı.
Özcan yaptığı açıklamada “Bağımlılıkla mücadele sadece normal gelişim gösteren bireylerle değil, özel gereksinimli bireyler için de bir süreç. Tüm bireylere yönelik bağımlılık süreçleri hakkında farkındalık kazandırmak ve toplumumuzun her kesiminin hayatlarında boşluk oluşturmamak, boşlukları; sportif, sanatsal ve kültürel faaliyetlerle doldurabilmek Yeşilay’ın önemli misyonları arasındadır.” dedi.
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Yeşilay Spor Kulübü ve Yeşil Sahne Kültür ve Sanat Derneği’nin kurulmasının bu misyonun önemli bir göstergesi olduğunun altını çizen Özcan, “Çankırı Yeşilay Spor Kulübü 27 branşta tescil aldı. Hedeflerimizden biri de goalbaal takımı oluşturarak görme yetersizliği olan özel bireylerimizin müsabakalara katılmalarını teşvik etmek. Bu sebeple goalball gösteri maçı düzenledik. Amacımız, goalball sporuna yönelik toplumsal farkındalık oluşturmak, görme yetersizliği olan bireyleri goalbaal sporuna yönlendirmek, toplumsal bilincin gelişmesi ve sosyal kabulü arttırarak görme engellilerin hayatlarında boşluk oluşturmamak” ifadelerini kullandı.(İSAK TEMÜR)