DOĞRUYOL
Çankırı SGK İl Müdürü Mustafa Yılmaz , 13-19 Mayıs “Sosyal Güvenlik Haftası” kapsamında il müdürlüğünde basın toplantısı düzenledi.
“Sosyal Güvenlik Nedir?”, “Sosyal Güvenlik Haftası Neden Önemlidir?” konularında aydınlatıcı bilgiler veren Yılmaz “Türkiye olarak ne kadar güçlü olduğumuzu salgın döneminde tüm dünyaya gösterdik. Ülkemiz, bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu” dedi.
Yılmaz, 2002 yılında yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortası kapsamının bugün yüzde 99.3’e ulaştığının altını çizerek “2016 yılında yapılan düzenleme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2024 yılı için 600.08 TL. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar” ifadelerini kullandı.
KAYIT DIŞI İSTİHDAM
Kayıt dışı istihdam ile mücadele ettiklerini de belirten Yılmaz “Sosyal Güvenlik Reformu’nun hayata geçmesi ile atılan önemli adımlardan biri kayıtlı istihdamın özendirilmesi, bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanması oldu. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık, bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik verdik.” Dedi.
Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmakata olduğunu vurgulayan Yılmaz, hafta kapsamında kayıt dışı istihdamla mücadele ederek, toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya teşvik etmek için çalışma yürüteceklerini ifade etti. istiyoruz.
SGK çalışanlarının gayreti çalışmalarından övgü ile söz eden Yılmaz, “Katma değer katacak tüm taraflarla iş birliği içerisinde bir çalışma anlayışındayız.. Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız, kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmakta” diye konuştu.
Yılmaz konuşmasını “Sosyal Güvenlik Hepimizin Hakkıdır!” sözleri ile tamamladı.
Çankırı’da Ocak 2024 itibariyle 39 bin 24 SSK’lı olduğunu belirten Yılmaz, 5 bin 651 Bağ-Kur’lu, 11 bin 108 emekli sandığına kayıtlı vatandaşın olduğunu, İl genelinde 64 bin 181 emekli aylık alındığını ve EYT kapsamında 4 bin 766 müracaattan 4 bin 645’inin yararlandığını söyledi.
Toplantıda Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcısı Mehmet İrfan Tenekeci, Mali Hizmetler Merkez Müdürü Ahmet Efe, kurum avukatı Ersen Küçükbabuccu hazır bulundu. (MEHMET ATEŞ)