“1-7 Ekim Tarihleri Arasında Dünya Emzirme Haftası” dolayısıyla yazılı basın
açıklaması yapan Sarıkaya “Birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de anne sütünün ve emzirmenin korunması, desteklenmesi, yaygınlaştırılması, emzirmenin önemi ve bu konudaki farkındalığı artırmak için, 1-7 Ekim tarihleri arasında ‘Dünya Emzirme Haftası’ olarak kutlanılmakta” ifadelerini kullandı.Sarıkaya açıklamasında şunları belirtti:
“Anne sütü, yeni doğan bebeğin büyüme ve gelişimi için gerekli olan tüm besin öğeleri, enerji ve biyo-yararlanımı yüksek, sindirimi kolay maddeleri içeren mucizevî bir doğal besin kaynağı. Anne sütü ve emzirmenin hem bebek hem de anne açısından duygusal bağ, zihinsel gelişim, bağışıklık, fizyolojik, psikolojik, ekonomik ve sosyal olarak sayısız üstün özellikleri bulunmakta. Her canlının sütü kendi yavrusu için en ideal, benzersiz bir besin kaynağı. Anne sütü bileşiminin en önemli özelliği bebeğin yaşına ve durumuna uygun değişim göstermesi. Anne sütünün yerini alacak hiçbir ideal besin yok.
Doğumdan sonra ilk 5 günde salgılanan süte kolostrum (ağız sütü) denilmekte. Kolostrumun içeriği, A vitamini, sodyum, çinko ve antikorlar açısından çok zengin. Emzirmeye başlanılması ile birlikte bebekte enfeksiyonlara karşı koruyucu bir kalkan oluşturur. Kolostrum 5-10 günler arasında geçiş sütü şeklini alarak, 3. haftadan sonra olgun (mature) süt özelliğini taşır. Başarılı emzirme, annenin bebeğini emzireceğini düşünmesi ve bunu başaracağına inanmasıyla başlar.
Emzirme ile;
-Anne bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir, sevgi hormonu (oksitosin) ve mutluluk hormonu (serotonin) salgılanır.-Bebeklerde mutluluk ve güven duygusunu geliştirir.
-Bebeğin psikolojik gelişimini de etkiler.
-Bebeğin çene ve diş gelişimini sağlar.
-Anneyi meme kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri gibi kadınlara özel kanser türlerinden kısmen korur.
-Anneyi ilerleyen yaşlarda kemik erimesinden korur.
Emzirme doğum sonrası en kısa sürede başlanılarak, ilk altı ay başka hiçbir ek besin verilmeksizin (D-vitamini ve Demir Damlası dışında) anne sütü ile devam etmeli. Bebeğin gelişimi açısından, en az 2 yaşına kadar anne sütü alması çok önemli.”