Bugun...


İrfan Hoşafcıoğlu


facebook-paylasMarkalaşamayan küpecik peyniri
Tarih: 25-03-2016 07:31:00 Güncelleme: 25-03-2016 07:31:00


İŞKUR İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Esentepe mahallesinde açılan kadınlara yönelik peynir yapımı kursu sertifika töreni geçmiş yıllarda Yapraklı’da açılan Çankırı’nın mahalli küpecik peyniri kursu sertifika törenini hatırlattı.

 Heyecanlı oldukları gözlenen, bizleri de heyecanlandıran kursiyerler o kadar ateşliydiler ki, öncü bir kursiyer mikrofonda kooperatif kuracaklarını, hatta Yüklü köyü karşısında atıl durumda olan reçel fabrikası yeri için anlaştıklarını söyledi.  Bu iş oldu diye bayağı inandırıcı bulmuştum.  

 Ancak geçen sürede hiçbir hareket gözlenmedi. Çankırı hâlâ marketlerden aldığı Kırıkkale’den gelen küpecik peyniri tüketip, Çankırı peyniri diye il dışına göndermekte. 

 Dileğim, Devletin yol göstericiliği, öncü olması karşısında kursiyerler öğrendiklerini kendilerine saklamayıp ekonomiye dönüştürmesi. Bunu için ekonomik yönden destekleyip yüreklendirmek yine devlete kalıyor.  Zira Çankırı halkı gördüğüne inanır, başarı gördüğünde taklitte üzerine yoktur.

 Peynir yapımı yanında Eldivan ve Çankırı’da katıldığım kadınlara yönelik tuz lamba vb yapım kursları sertifika törenlerinde de aynı şekilde kursun bitmesi ile her şey bitiyor, arkası gelmiyor.

 Bu yazı 9685 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI